Gradering HT-2020

Nu är det äntligen dags – Det många av oss i föreningen tränat för och laddat för en hel termin.

Höstens gradering styrs på samma sätt som vårterminens, med hänsyn till den pandemi som råder.

Vi genomför graderingar i något mindre grupper, med luftigare scheman samt med mer separerade tider.

Föräldrar och anhöriga kommer att hänvisas till att följa barnen och ungdomarna via livestream. Vi vill med andra ord inte ha andra än de som ska göra sin gradering på plats i salarna och på anläggningen.

Det enda undantaget från detta är de barn som är mellan 4-13år som tar sina första gula bälten. Där kan föräldrar som har nervösa eller oroliga barn få chans att se på graderingen.

Dock krävs en föranmälan av detta genom mail till info@sooshim.se

Vi vill också än en gång understryka vikten av att hålla god hygien samt stanna hemma vid minsta lilla sjukdomssymptom.

Kostnad för gradering:

  • 400kr för de som ska ta gula och gröna bälten.
  • 500kr för de som ska ta blå bälten.
  • 600kr för de som ska ta röda bälten.
  • 1000kr för de som ska ta svarta bälten

I graderingsavgiften ingår bälte (för de som byter färg), diplom och krossplankor. En gradering är ett formellt tillfälle, kom med välstruken och ren dräkt!

Tider, dagar och gruppindelning för graderingen: 

 Måndag den 14/12

  • 6-8 år, vita bälten Taekwondo (Tränare, Johanna, Moses, Albin). Samling 17.00.
  • 9-13 år, vita bälten Taekwondo (Tränare, Sonthiya, Mats). Samling 18.30.

Tisdag den 15/12

  • 14-39 år, vita, gula, gröna, blå bälten Taekwondo (Tränare Linus och Hjalmar) Samling 18.30
  • 4-5år alla grader Taekwondo (Tränare Rita och Indra) Samling 17.00

Onsdag den 16/12

  • 6-13 år, 1.a gult bälte Taekwondo (Tränare Isak, Phae, Tim, Anna, Cornelia, Frida, Ludde) Samling 17.00.
  • 6-13 år 2.a gult och 1.a grönt bälte Taekwondo (Tränare Isak, Phae, Tim, Anna, Cornelia, Frida, Ludde) Samling 18.30.

Torsdag den 17/12

  • 6-8 år, 2.a, 3.e grönt bälte samt 1.a och 2.a blått bälte Taekwondo (Tränare Isak och Phae) Samling 16.30.
  • 9-13 år,  2.a grönt bälte t.o.m rött bälte Taekwondo (Tränare Tim, Anna, Isak, Phae, Cornelia, Frida och Ludvig) 18.00.
  • Hapkido – Alla bälten och åldrar (Tränare Rikard, Samuel, Magdalena) Samling 17.30

Fredag den 18/12

  • 14-39 år, röda och svarta bälten, 14-36år Taekwondo (Tränare Niklas) Samling 16.30.

Lördag den 19/12

  • Team ultra, alla bälten Taekwondo (Tränare Eva och Anette) Samling 11.00.