Gradering VT – 2021

Nu är det äntligen dags – Det många av oss i föreningen tränat för och laddat för en hel termin.

Vårens gradering styrs på samma sätt som höstterminens, med hänsyn till den pandemi som råder.

Vi genomför graderingar i något mindre grupper, med luftigare scheman samt med mer separerade tider.

Föräldrar och anhöriga kommer att hänvisas till att följa barnen och ungdomarna via livestream. Vi vill med andra ord inte ha andra än de som ska göra sin gradering på plats i salarna och på anläggningen.

Det enda undantaget från detta är de barn som är mellan 4-13år som tar sina första gula bälten. Där kan föräldrar som har nervösa eller oroliga barn få chans att se på graderingen.

Dock krävs en föranmälan av detta genom mail till info@sooshim.se

Vi vill också än en gång understryka vikten av att hålla god hygien samt stanna hemma vid minsta lilla sjukdomssymptom.

Kostnad för gradering:

  • 400kr för de som ska ta gula och gröna bälten.
  • 500kr för de som ska ta blå bälten.
  • 600kr för de som ska ta röda bälten.
  • 1000kr för de som ska ta svarta bälten

I graderingsavgiften ingår bälte (för de som byter färg), diplom och krossplankor. En gradering är ett formellt tillfälle, kom med välstruken och ren dräkt!

Tider, dagar och gruppindelning för graderingen: 

 Måndag den 31/5

  • 6-8 år, vita bälten Taekwondo (Tränare, Indra & Hjalmar). Samling 17.00.
  • 6-8 år, vita bälten Taekwondo (Tränare, Albin & Ebba). Samling 18.30.

Tisdag den 1/6

  • 4-5år alla grader Taekwondo (Tränare Rita, Vanessa & Cecilie) Samling 17.00
  • >14 år, vita, gula, gröna, blå bälten Taekwondo (Tränare Isak, Djanet, Linus & Eva) Samling 18.30

Onsdag den 2/6

  • 6-8 år, vitt & 1.a gult bälte Taekwondo (Tränare Johanna & Moses) Samling 16.30.

Torsdag den 3/6

  • 9-13 år, 1a & 2a grönt bälte Taekwondo (Tränare Cornelia, Tim, Ludde och Phae) Samling 17.00.
  • 9-13 år,  3e grönt, 1a, 2a, 3e blått bälte Taekwondo (Tränare Cornelia, Tim, Ludde och Phae) 18.00.

Fredag den 4/6

  • Alla åldrar, röda och svarta bälten, Taekwondo (Tränare Niklas & Eva) Samling 16.30.

Lördag den 5/6

  • 6-8, gula & gröna bälten Taekwondo (Tränare Anna och Aron) Samling 14.00.
  • 9-13, vitt & 1a gult bälte Taekwondo (Tränare Mats & Sonthiya) Samling 15.30.